Zanechte nám Vaší emailovou adresu a my Vám budeme posílat novinky
Lupy jsou v současné době poměrně častým postižením. Jak se projevují, ví každý ve vlasové pokožce se nachází větší či menší množství různě velkých Šupinek. Objevovat se mohou jak v suché, tak i v mastné kšticí. Lupovitost je vleklé kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. V dospělosti se obvykle objevuje po třicátém roce a starší lidé bývají postiženi častěji. Častější je také výskyt u mužů než u žen.
Psoriáza, také nazývána jako lupénka, je autoimunní onemocnění kůže. Projevuje se lokálními záněty pokožky, které jsou nepříjemné a někdy až velmi bolestivé. Poměrně často se potkáváme s problémem, kdy se lupénka vyskytuje i ve vlasech. Lupénku nelze zcela vyléčit, je však možné ji poměrně dobře eliminovat. Profesor Guy Van Elsacker zasvětil několik let svého života výzkumu přírodních substancí, pomocí kterých lze zlepšit stav kůže anebo psoriázu úplně potlačit. Je zřejmé, že tam, kde nestačí klasická medicína, přichází na pomoc příroda. Podívejme se na problém trochu blíže.
Při onemocnění vlasů dochází často ke svědění a tvorbě šupin. Tyto příznaky mohou být přechodného charakteru, např. po použití nevhodného šampónu nebo jiného prostředku vlasové kosmetiky. Může se však jednat i o závažné oněmodcnění a v tomto článku si některé z nich přiblížíme.
Psoriasis vulgaris neboli lupénka je onemocnění známé již od starověku. Nemocní touto chorobou jsou spodobňováni i na mnohých uměleckých dílech. Jedná se o onemocnění postihující kůži a její přídatné orgány, ale může postihovat jiné orgánové systémy např. klouby.
Tento kožní zánět se jeví jako plošky suché nebo mastné šupinkovaté kůže a zarudnutí ve vlasech, na obličeji, v podpaží atd. Seborrhoea není kvasinková infekce, ale plísně toto onemocnění často komplikují. K odstranění příznaků se používají přípravky s protizánětlivým účinkem jako jsou deriváty kortikoidů či fungicidních prostředků pro léčbu plísňové infekce. Hydratační krémy většinou jen odstraní hrubé šupiny, ale zhorší začervenání. V lékárnách jsou dále k zakoupení šampony s přídavkem dehtu, kyseliny salicylové, zinku, sulfidu selenu či ketokonazolu 1 – 2% (antifungální látka). Jejich používaní je však časově omezeno, zpravidla jednou či dvakrát týdně.