Zanechte nám Vaší emailovou adresu a my Vám budeme posílat novinky
Začínající kouty, ztráta vlasů na temeni či úplná plešatost znepokojuje každého druhého muže. Důvodem, proč někteří muži mají výraznější sklony k androgenní alopecii a někteří méně, je geneticky dané množství receptorů pro hormon testosteron na buněčné struktuře vlasových váčků. Mužský pohlavní hormon testosteron se ve zvýšené míře váže na tyto buněčné struktury, narušuje jejich energetický metabolismus a oslabuje vlasové váčky. Ty postupně odumírají, dochází k padání vlasů a tvorbě holých míst.
Ve vlasové pokožce probíhají určité fyziologické děje, které zajišťují její správné fungování. Při narušení těchto procesů dochází k nerovnováze, na jejímž základě se objevují lupy, nadměrná tvorba mazu či samotné vypadávání vlasů. Odborníci zabývající se touto problematikou odhalili, že ve vlasové pokožce dochází k řetězové reakci, jejíž součástí je zánětlivý proces postupující až k vlasovým kořínkům. Rovnováhu vlasové pokožky může narušit hned několik faktorů, avšak pozornost dermatologů se soustřeďuje především na STRES.
Vlasy jsou pro člověka důležité především z hlediska sociální komunikace. Jejich oslabení, viditelné zhoršení kvality či ztráta výrazně ovlivňuje naše sebevědomí. Podle výzkumů dokonce až 80 % mužů trpících ztrátou vlasů pociťuje tuto skutečnost jako projev stárnutí, ztráty identity a snížením atraktivity. Podobně jsou na tom ženy, u kterých je ztráta vlasů mnohem větším problémem. Léčba vypadávání vlasů je možná, i když velmi zdlouhavá a stále s nejistými výsledky. Přesto se v oblasti dermatologie objevilo několik novinek, o kterých byste měli vědět